wozia Home SystemMój czyli wozia Home System jest to system automatyki domu, tak zwanego inteligentnego budynku połączony z systemem zarządzania wszelakimi multimediami. W założeniu oczywiście gdyż system nie jest jeszcze gotowy, nie jest nawet specjalnie rozpoczęty :-) Postaram się tutaj opisać jak zamierzam go wykonać i przedstawić postępy prac.

 

Po co?

Po pierwsze oszczędności na rachunkach za gaz i prąd. Za gaz gdyż zamierzam sterować za pomocą systemu kotłem gazowym i to zarówno podczas ogrzewania jak i podczas produkcji ciepłej wody użytkowej. Również będę sterował pompką cyrkulacji CWU co samo w sobie szacuję da mi oszczędności rzędu 50 zł na miesiąc w rachunkach za gaz. W jaki sposób zamierzam to osiągnąć w późniejszych postach. Za prąd gdyż dużą część zadań które obsługuje teraz duży stacjonarny PC będę chciał przerzucić na serwerek o którym poniżej.


Po drugie zabawa :) to jest mój hobbystyczny projekt, a że jest rozbudowany i ma różnorodne obszary to nie będę się przy nim na pewno nudził.

 

Jak, czyli ogólny plan

Sercem systemu jest serwer na którym działa pisane przez mnie oprogramowanie zarządzające systemem. Współpracuje ono z:

  • kocioł gazowy w zakresie CO i CWU

  • rekuperator w zakresie wentylacji

  • system alarmowy w zakresie powiadamiania o zdarzeniach i automatyce domu

  • system dystrybucji i zarządzania multimediami

  • inne pomniejsze elementy

  • (zastanawiam się nad domofonem ;-) chyba będzie można to zrobić)


Serce systemu czyli serwer

Podstawą systemu będzie serwerek z systemem linux o wdzięcznej nazwie SheevaPlug. Dlaczego akurat taki a nie jakiś inny oparty na przykład na jakimś standardowym pececie? Otóż ten serwer w całości ma pobór mocy maksymalnie 11W a średnio około 7W: http://computingplugs.com/index.php/SheevaPlug_Performance#Power_usage podczas gdy normalny pecet nawet stary pobiera nic nie robiąc z 60W. Serwer taki musi chodzić na okrągło co po grubszym policzeniu wychodzi, że na samym prądzie taki serwer zwróci się mniej więcej po 2 latach. Oczywiście można pomyśleć o jakimś serwerze opartym np. na Atomie, wtedy mielibyśmy pobór mocy tylko nieznacznie większy przy lepszej wydajności, ale koszt zakupu większy (SheevaPlug kosztuje w USA około 100 USD w Polsce po dodaniu przesyłek około 500 zł).

To wszystko przy wydajności całkowicie wystarczającej do moich zastosowań (podana wyżej strona computingplugs.com jest postawiona właśnie na serwerku SheevaPlug).

Do serwera podłączone będą dwa dyski w macierzy RAID 1 na najważniejsze dane. Sam serwer będzie podpięty do UPSa.

 Ciąg dalszy:

home-system.salon404.pl/post/47,wejscia-i-wyjscia-przykladProszę czekać...
Nie możesz komentować. wozio umieścił Cię na czarnej liście lub Twoje konto nie jest aktywne.